Unazad godinu dana Udruženje Most razvija nove usluge u lokalnoj zajednici koje se odnose na rad sa najranjivijim grupama djece i njihovim porodicama. Projektne aktivnosti Dnevnog centra Gnijezdo Gradiška i Porodičnih grupnih konferencija uključile su mnogobrojne partnere bez kojih je nemoguće pružiti kontinuiranu i visokokvalitetnu uslugu.
Nadolazećim sastankom, prisutnima smo željeli ukazati na ostvarene rezultate u preventivnom radu, ali i na izazove s kojima se svakodnevno susrećemo u praksi. Učesnici okruglog stola bili su predstavnici Centra za Socijalni rad Gradiška, Centar za mentalno zdravlje, psihološko-pedagoške službe osnovnih i srednjih škola, Udruženje samohranih roditelja „Svjetlost“, Udruženje roditelja sa četvoro i više djece, predstavnici Opštine Gradiška i OO Crveni krst Gradiška.
Predstavnici Udruženje Most su u uvodnom obraćanju pozdravili prisutne i zahvalili se na velikom odzivu i dosadašnjoj saradnji na realizaciji aktivnosti kroz projekte Dnevni centar Gnijezdo i Porodične grupne konferencije – PGK. Nakon toga, Miroslav Gajić je predstavio rezultate rada u proteklih 14 mjeseci realizacije projekta Dnevni centar Gnijezdo Gradiška, a dosadašnji rezultati pokazali su da je 50 korisnika uključeno u DC”Gnijezdo”, najveće pomake možemo da vidimo u socijalizaciji korisnika, te povećanju opšteg školskog uspjeha i vladanja. Daliborka Ignjatić je predstavila rezultate na projektu Porodične grupne konferencije. Od maja mjeseca realizovane su 4 PGK, 5 djece direktno uključeno, 11 članova porodične i 15 članova socijalne mreže uključeni u aktivnosti; 2 PGK uspješno finalizirane sa pozitivnim ishodom, 2 PGK su još u procesu praćenja.
Kraj sastanka donio je sljedeće zaključke:
- Svi prisutni su saglasni da su usluge koje se pružaju kroz Dnevni centar Gnijezdo i Porodične grupne konferencije od velikog značaja, ali da je potrebno raditi na njihovoj dodatnoj promociji u lokalnoj zajednici, te samim tim učiniti ove usluge vidljivijima.
- Učesnici su saglasni da je neophodno da udruženje Most poboljša saradnju sa javnim institucijama, te zbog prirode aktivnosti da formalizuje kanale komunikacije.
- Neophodno je redovno obavještavati škole, kroz službene dopise, o broju njihovih učenika koji koriste usluge, te o njihovom napretku i postignutim rezultatima.
- Raditi na dugoročnoj održivosti ovih usluga kako bi se mogli postići konkretni i mjerljivi rezultati na dugoročnom planu.

Bio bašta – odgovor na globalne izazove

Uspješno završen projekat “Jačanje neformalnog obrazovanja za mlade u lokalnoj zajednici”

Edukacije o društvenom preduzetništvu
